A jó hallás tudatos döntés kérdése - Nem ciki a hallókészülék!

A jó hallás még abban is segíthet, hogy szellemileg frissek maradjunk
A jó hallás tudatos döntés kérdése - Nem ciki a hallókészülék!
  • „Ne haragudj, mit mondtál?”

    • „Bocsánat, megismételnéd még egyszer?”

    • „Elnézést, nem értettem, olyan nagy itt a zaj”.

    Mindennapos kérdések, mindennapos problémák. Sokan nem hallanak jól, de – ami talán rosszabb – nem ismerik be. Nehéz erről beszélni, mivel általában a kor előrehaladtához kapcsoljuk a hallási problémákat is, és az emberek általában nem szeretik érezni, hogy idősödnek, főleg nem tényeket elárulni erről. Pedig a kor és a hallásromlás nem feltétlenül kapcsolódik össze. Nagy szerepet játszanak a munka, az életstílus és a szokások is abban, hogy már középkorúan előjön a halláscsökkenés. Például az aki folyamatosan lehúzott ablak mellett vezet, vagy extra decibelekkel zakatoló gépek mellett dolgozik egy életen át vagy egy DJ hallása már jóval az időskor beállta előtt csökkent lehet.

    A hangok felismerése az első probléma, de ezáltal meg is kell érteni a beszélgetést, amiért már az agy a felelős. Kiszűri a zajból az információt, felismeri, hogy ez a hallott hang zene vagy beszéd, hozzárendeli az irányokat. A halláskárosodás esetén a fontos információk már nem jutnak el a „választ adó” központig, vagy csak részben és folyamatosan értelmezésre várnak. Minél hosszabb időn keresztül áll fenn ez az állapot, károsíthatja mind az egészséget, mind a közérzetet. Ha a hallás javul, az agynak több kapacitása áll rendelkezésre, így egyértelműen mondhatjuk, hogy a jó hallás segít mentálisan is fittnek maradni. Ez a felismerés talán közelebb viheti a halláscsökkent embereket ahhoz a lehetőséghez, hogy miként tehetne valamit a kognitív képességeinek „trenírozására”, illetve a mentális egészségéért és jó ok lehet a hallókészülékek és egyéb segítő eszközök megismerésére.

    Tudja meg, hogy milyen a hallása!

    Léteznek online hallástesztek, amely segítségével megtudhatjuk, hogy van-e szükség további lépéseket tenni a még pontosabb hallásvizsgálat felé, kell-e szakemberhez fordulnunk.

    Az egyik program különböző mértékű zajokban sorol három számot egymás után összesen 18 alkalommal. A hallott három számjegyet be kell írni, majd a végén kiértékelést kapunk. A nehézség szintenként növekszik, a beszéd a zajhoz képest egyre halkabbá válik. Ha egy számot eltévesztünk egy mintában, a következő hangminta ismét könnyebb lesz.

    A másik programhoz fülhallgató szükséges, amelyet a program indítása előtt be kell állítani. A teszt során először a jobb fület, majd a bal fület vizsgálja a program. Minden esetben be kell állítani azt a hangerőt, amely mellett még éppen halljuk azt a frekvenciát, amellyel az adott hang „serceg vagy ciripel” a fülünkben. Ezután néhány kérdésre kell válaszolni a mindennapi életben tapasztaltakról, majd e-mailben megkapjuk az eredményt.

    A jó hallás tudatos döntés kérdése is. Be kell, hogy valljuk magunknak, ha szükség van szakember segítségére és esetleg hallókészülékre is. Ha korai stádiumban tudatosan hozunk arról egy döntést, hogy biztosítjuk magunknak jó hallás feltételét, ezáltal a kommunikációs készségeinket támogatjuk, biztosíthatjuk az ebből fakadó időskori mentális fittséget is.

Kapcsolódó cikkek

A jó hallás tudatos döntés kérdése - Nem ciki a hallókészülék!

A jó hallás tudatos döntés kérdése - Nem ciki a hallókészülék!

A jó hallás még abban is segíthet, hogy szellemileg frissek maradjunk